موها رو چند وقت یه بار شامپو کنیم؟

موها رو چند وقت یه بار شامپو کنیم؟

  • تاریخ ارسال : 17 ژانویه 2019

  • تعداد بازدید: 2083 بازدید

  • نویسنده: ُُSADAF

  • دسته بندی: مو

موها رو چند وقت یه بار شامپو کنیم؟

 

واقعیت اینه که مو های صاف زود تر از بقیه مو ها چرب می‌ شن، چون مسیری که چربی باید طی کنه صاف و یه دسته!

خبر داشتین که تا قرن بیستم خبری از شامپو نبود و بعد کم کم یه ستون توی روزنامه نیویورک تایمز باز شد که به خانم ها پیشنهاد می‌کرد به جای اینکه هر یه ماه یه دفعه مو ها شون رو بشورن این کار رو هر دو هفته یه بار انجام بدن!؟  بعد هم کم کم استفاده از شامپو ها جا افتاد! این روز ها اما تصور دنیای بدون شامپو برای ما خیلی سخته، به خصوص که خیلی وقتا صبح که از خونه بیرون می‌ زنیم مو ها مون تمیزن و دو ساعت بعد انقدر آلودگی روشون نشسته که انگار نه انگار.  حالا سوالی که این وسط پیش میاد اینه: مو ها رو چند وقت یه بار شامپو کنیم؟ ما جوابشو براتون داریم!

سبیوم، چربی طبیعی مو
سبیوم با املای انگلیسی Sebum چربی طبیعیه که به جز کف دست ها و کف پا ها رو بقیه اجزای بدن تولید می‌ شه و مقدار زیادیش هم روی پوست سر به وجود میاد. این چربی در حالت عادی نمی‌ ذاره مو ها خشک و شکننده بشن. اما اتفاقی که الان با وجود این همه آلودگی محیطی میفته اینه که سبیوم باعث می‌ شه یه عالمه چربی و آلودگی روی مو ها بشینه و مو ها بد حالت و کثیف بشن. برای همینه که به شامپو کردن مو ها نیاز داریم. منتها شامپو علاوه بر اینکه مواد زائدی که روی مو ها نشستن رو از بین می‌بره چربی طبیعی رو هم حذف می‌کنه.

موهای صاف و چرب
واقعیت اینه که مو های صاف زودتر از بقیه مو ها چرب می‌ شن، چون مسیری که چربی باید طی کنه صاف و یه دسته! درست بر خلاف مو های ضخیم و فرفری! چربی تا بخواد به خودش بیاد و پیچ‌ های روی مو رو طی کنه کلی زمان گذشته و ظاهر مو همچنان خشک و تمیز به نظر میاد.
البته هر چقدر که پخش شدن چربی روی این مو ها سخته؛ شستن و رسوندن آب به همه جای اونا هم کار آسونی نیست. برای همین هم خیلی از متخصصان اعتقاد دارن بعضی از  مو های مجعد، پر حجم و بلند رو می‌ شه هفته‌ ای یه بار شست و اگه احساس کردین کثیف شده این مدت زمان رو به سه روز یک بار کاهش بدین. در غیر این صورت مو ها خشک و شکننده می‌ شن.

فقط به وقتِ احتیاج
بسیاری از متخصصان می‌ گن نمی‌ شه یه قانون کلی رو برای همه تجویز کرد و ازشون خواست اونو رعایت کنن. در حقیقت هر کسی با توجه به شرایط خودش باید تصمیم به شامپو کردن بگیره. برای مثال کسانی که مو های صاف دارن خیلی زود تر از بقیه شفافیت مو ها رو از دست می‌دن و نیاز به شامپو کردن پیدا می‌کنن؛ حتی ممکنه لازم بشه هر روز مو هاشون رو بشورن. نکته‌ ای که اینجا اهمیت پیدا می‌کنه اما نوع شامپو هست. وقتی قراره هر روز مو ها رو بشورین حتما باید از شامپو هایی با PH (پ. هاش) پایین استفاده کنید تا به مو هاتون آسیب نرسونه. اما یادتون باشه که اگر موهاتون به خاطر رنگ و دکلره و سشوار و مدام اتو به دست بودن  آسیب دیده و خشک شده ، حتما باید از شامپوهای مخصوص موهای خشک و آسیب دیده استفاده کنید تا به ترمیم و آبرسانیش کمک کرده باشین .

قانون کلی شامپو و نرم‌کننده
شامپو کردن هر روزه موها برای اونایی که موهاشون صاف و خیلی چربه باعث می‌شه موهایی خوش حالت و حجیم پیدا کنن ولی با رعایت کردن یک قانون و اون اینه که نباید هر روز از نرم کننده به صورت هم‌زمان کمک بگیرن. استفاده از نرم‌کننده برای این دسته از افراد باید به چهار الی پنج روز یک بار محدود بشه.
کسانی که موهاشون موج داره می‌تونن هفته‌ای سه بار موها رو بشورن و فقط یک الی دو بار سراغ نرم‌کننده برن.کسانی هم که موهای فر دارن که حجمشون زیاده باید از شامپوهای رطوبت رسان کمک بگیرن، اونم نه بیشتر از دو بار در هفته و در نهایت بهتره که مثل گزینه قبلی؛ یعنی موهای موج‌دار هفته یک الی دو بار از نرم‌کننده‌ها استفاده کنن.